NORSKO – Setkání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a představitelů jak české, tak i norské školy, stvrdilo pokračování mezinárodní spolupráce. Již dvacátým rokem probíhá přátelství mezi oběma stranami a školy zajišťují výměnné vzdělávací pobyty svých studentů. Velvyslankyně Norského království získala podporu pro tento projekt a díky tomu se koncem roku uskuteční i mezinárodní výměna učitelů odborných předmětů.
„V Pardubickém kraji máme školy, které nespolupracují pouze se svými protějšky ze sousedních států, ale vyhledávají výrazně vzdálenější destinace. Mezi takové patří již dvacet let Gymnázium Česká Třebová, které před lety zahájilo pravidelné výměny studentů a učitelů s norskou školou v městečku Prestfoss. Díky mezinárodnímu setkání Globe Games se mezi školami rozvinulo přátelství natolik pevné, že se setkání opakují pravidelně. Studenti si zde vyzkouší své jazykové dovednosti z anglického jazyka, ale také detailně poznají kulturu a život skandinávského státu,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Při vzdělávacích pobytech studenti žijí v rodinách svých hostitelských kamarádů, se kterými si nejdříve dopisovali. Čeští studenti se stali hostiteli jako první a své norské přátele seznamovali nejen s městem Česká Třebová, ale samozřejmě s českými zvyklostmi a kulturou. Dnes jsou hosty norských studentů a čeká je program v partnerské škole, návštěva hlavního města Oslo, galerií či několikadenní cesta na západ země.
Při společném setkání s norskými zástupci a velvyslankyní byly na programu otázky ekonomické, politické, ale také otázky spolupráce českých a norských regionů a obou škol. Velvyslankyně Siri Ellen Sletner díky žádosti o podporu z bilaterálního fondu získala částku 690 tisíc korun, která se rovným dílem podělila mezi obě strany a finančně tak podpořila letošní výměnu studentů. Kromě jiného se koncem roku uskuteční i výměna učitelů odborných předmětů.
Hejtman Martin Netolický dodal: „Obdobné aktivity našich středních škol jsou velmi vítané. Pokud krajská samospráva může být jakkoliv prospěšná při vyhledávání či zprostředkování kontaktů, rádi tak učiníme. Je to totiž vedle zajištění veřejných služeb v dopravě, zdravotnictví, školství či sociální péči také jeden z našich úkolů. Jak Pardubický kraj, tak samotné Ministerstvo zahraničí, vnímá potřebnost kosmopolitního způsobu vzdělávání v dnešní době.“
S projektem Pardubického kraje a obou škol se seznámil i velvyslanec České republiky v Oslu Jaroslav Knot. Projekt má podporu i starostky města Pestfoss Anne Kristine Norman, která v těchto dnech obhajuje funkci v rámci komunálních voleb.