ilustrační foto, zdroj: pixabay.com

PARDUBICKÝ KRAJ – Otázky spojené s dodávkami vakcín a očkování prioritních skupin či zapojování ambulantních specialistů na pomoc nemocnicím projednala dnes krajská pracovní skupina pro očkování. V tuto chvíli se v kraji přihlásilo 203 praktických lékařů, kteří obdrželi veškeré dodávky vakcíny AstraZeneca, tedy 3900 dávek. Nyní již budou vakcíny praktikům dodávány přímo centrálním distributorem.

 „Postupně pracujeme na rozšíření kapacity očkovacích míst tak, abychom do 4. dubna zajistili jako běžnou kapacitu 15 tisíc oočkovaných osob týdně. Od příštího týdne začneme rozšiřovat kapacity v současných očkovacích místech a zajišťujeme další místa pro očkování. Po otevřeném místě v Seči připravujeme také Rybitví, které se stane sedmým očkovacím místem a významně posílí kapacitu pro vakcinaci v západní části kraje,“ uvedla Michaela Matoušková. „Na příští týden máme avízo dodávky 9360 vakcín od společnosti Pfizer, která bude rozdělena do našich stávajících očkovacích míst. Zde budeme i nadále očkovat seniory starší sedmdesáti let, zdravotníky a pedagogy. Další vakcíny od společnosti Astra Zeneca budou již dodávány praktickým lékařům prostřednictvím určeného distributora na základě vyplněných žádanek. Ještě v tomto týdnu by mělo být k dispozici 2500 dávek a v příštím týdnu tisíc dávek. Praktičtí lékaři by se měli soustředit především na vyhledávání pacientů starších 70 let, pacientů imobilních a těch, kteří z různých důvodů nemohli navštívit očkovací místo,“ doplnila Matoušková.

Zapojení ambulantních specialistů
Na základě včerejšího rozhodnutí vlády kraj reagoval bezprostředně a společně s vedením nemocnic začal řešit možnost zapojení ambulantních specialistů. „V tuto chvíli oslovujeme ambulantní specialisty, protože chceme jít cestou vzájemné dohody. Pokud se domluvíme, tak jim následně uložíme pracovní povinnost, aby měli nárok na náhradu za uzavřenou ambulanci ze zdravotního pojištění. Během čtvrtka mají naše nemocnice sdělit počty v jednotlivých profesích, které jsou potřebné, abychom mohli zajistit péči v nejširším slova smyslu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „První skupinou, která bude oslovena, jsou lékaři s takzvanými souběhy. Jsou to ti, kteří pracují v nemocnicích a zároveň vykonávají svoji praxi jako ambulantní specialisté. Jsou to lidé, kteří mají zkušenost z nemocnice, a proto by nyní svoji pozornost měli upřít právě tam, protože je potřebujeme,“ řekl hejtman s tím, že ambulantní sektor by mohl pomoci také v krajských očkovacích centrech, kde nyní působí právě lékaři a sestry z nemocnic.