PARDUBICE – Odhal věc 140+. Neobvyklý název soutěže Východočeského muzea v Pardubicích přilákal v tomto školním roce 25 týmů z celého Pardubického kraje. Do finále, které se konalo včera na pardubickém zámku, postoupili jen tři nejlepší. První místo a spoustu cen si nakonec odvezli deváťáci ze Základní školy Lanškroun, nám. A. Jiráska 139.
„Všechny zúčastněné týmy a jejich učitelé mají náš velký obdiv. V době karantén a izolací se sešli a pracovali na tématech, která nebyla vůbec lehká,“ komentuje soutěž muzejní edukátorka Lucie Podroužková. „Týmy měly za úkol vydat se do jakéhokoliv muzea, vybrat si exponát starší než 140 let a zajímavým a sobě vlastním kreativním způsobem ho představit. Aby to nebylo jednoduché, měli k němu vytvořit i literární příběh,“ popisuje.
Vítězný tým se nadchl pro obraz Petra Jelita, který visí v Městském muzeu v Lanškrouně. „Ocenili jsme, že ve velmi dobře napsaném komiksovém příběhu se jeho hrdinové vydali do několika historických období a s vtipem a lehkostí dokázali příběh obrazu odvyprávět. Navíc ve finále jej i sami zahráli. Přitom dokázali zvládnout i odbornou část soutěže. Skvělá byla i jejich týmová spolupráce,“ vysvětlil jeden z členů poroty, historik Ladislav Nekvapil.
Zdeněk Hluchý, Jakub Sedlák, Jakub Mazal a Tomáš Novák si do Lanškrouna odvezli poukázky na edukační programy pro celou třídu v Národním muzeu i Východočeském muzeu, volné vstupenky na vybraný extraligový zápas v roce 2022 Dynamo Pardubice, publikace Dubový poklad aneb pernštejnská truhla a další věcné ceny.
Na druhém místě skončil tým Základní školy Jindřicha Pravečka, Výprachtice, který v powerpointové prezentaci představil Napoleonovy sáně, vystavené v Městském muzeu Letohrad. Na třetím pak žáci Základní školy Letohrad, Komenského 269, kteří vytvořili animovaný příběh o obrazu ze sirek z Městského muzea Letohrad.
Východočeské muzeum v Pardubicích