161018_ssup-prednaska-mezopotamie
foto: Lukáš Prokeš

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Cyklus Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále, který pořádající vyučující SŠUP Jitka Kuběnková a Marie Uhlířová, pokračoval po úspěšné zářijové přednášce druhým pořadem. V orlickoústecké Malé scéně se opět sešla solidní návštěva.

Opomenuté, ale cenné

Umění Mezopotámie, jedné z nejstarších a nejvyspělejších starověkých kultur, bylo na svoji dobu vysoce kvalitní ve všech ohledech. V porovnání například s populárním Egyptem je ovšem poněkud opomíjené. Podle slov přednášející neprávem. „Nabízí totiž spoustu zajímavých a mnohdy unikátních děl především pak v sochařství. Jemná a detailní modelace basreliéfů doplňujících architekturu je ukázkou řemeslné zdatnosti. Dovednost sumerských sochařů bychom měli obdivovat i ve zpracování velmi tvrdých materiálů ve volném sochařství, kde jsou k vidění i velmi zvláštní náměty jako například sochy prosebníků, ještěrčích žen nebo stély se zachycením dějů,“ uvedla Marie Uhlířová, která návštěvníky v úterý večer mezopotámským uměním provedla.

Přínos sumerské civilizace nespatřuje vyučující pouze v oblasti umění. „Sumerům ostatně vděčíme za mnohé. První psaný jazyk, matematický šedesátkový systém, základy geometrie, kolo, kalendář. A byli to právě oni, kteří začali stavět architektonické, urbanistické celky, celá města, akvadukty, odvodňovací kanály. Byli s trochou nadsázky inženýry, ale měli i hluboký duchovní život, který umění ovlivnil,“ dodala ještě Marie Uhlířová.

Za měsíc bude cyklus Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále pokračovat přednáškou Jitky Kuběnkové o umění starověkého Egypta.

Mgr. Jan Pokorný

[wzslider autoplay=“true“]