ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Přednáškový cyklus Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále, který pořádají pedagožky orlickoústecké Střední školy uměleckoprůmyslové, se v sále zdejší Malé scény zabydlel. Již čtvrtý soubor přednášek se těší stabilní divácké přízni a jinak tomu nebylo ani 21. února.
Umění antické i raně křesťanské
Po lednovém starověkém Řecku byl logicky na řadě antický Řím, jeho kulturou provedla přítomné Marie Uhlířová. V architektuře kromě notoricky známých staveb prezentovala také jednotlivé stavební postupy. „V některých totiž byli Římané novátorští. Jako první například používali litý beton. Neměli bychom opominout výjimečnou stavbu této technologie, a sice římský Pantheon,“ uvedla přednášející. V sochařství římští umělci většinou napodobovali řecké vzory, zajímavou kapitolu ovšem představuje římské malířství. „Námětový rozsah byl velmi široký a zahrnoval mytologii, zátiší, portréty i všední motivy. Mimo fresek se objevovala detailně zpracovaná mozaika. Vše dochovalo díky tragickému osudu měst Pompeje, Herkuláneum a Stabie,“ vysvětlila Marie Uhlířová.
Závěr přednášky přinesl pohled do raně křesťanského umění, které se v Římě 1. století začalo zvolna vyvíjet. „Obsahem umění bylo křesťanství, forma ale zůstala antická. Za všechny památky tohoto období jmenujme architektonické skvosty s mozaikovými interiéry v Ravenně,“ dodala ještě Marie Uhlířová z pedagogického sboru SŠUP.
Cyklus Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále nabídne do konce školního roku následující pořady:
březen: Románské umění
duben: Gotická architektura
květen: Gotické sochařství a malířství
červen: Středověké putování počesku a po Česku
Mgr. Jan Pokorný