ÚSTÍ NAD ORLICÍ / PRAHA – Před deseti lety se v Národní galerii v Praze začala psát historie Dne Dyslexie. Ten se snaží ukázat specifické poruchy učení v lepším obraze, najít východiska a řešení, ale také pochopení u široké veřejnosti. U zrodu akce stála výtvarná umělkyně Alena Kupčíková, která se sama s dyslexií potýká. Jubilejní desátý ročník hostila 8. a 9. září Letenská vodárenská věž a navštívily jej také studentky a pedagožky z ústecké „umprumky“.
Dys… lexie, grafie, kalkulie, fázie
„Den Dyslexie oslavuje nedokonalost, jiné vnímání, jiné nazírání na svět. Oslavuje dyslexii jako dar. Na první dojem se může zdát, že tito lidé jsou neodlišitelní, ale poznáte je podle jejich jiného nazírání na svět,“ uvádějí na svém webu pořadatelé dvoudenní akce, v jejímž rámci se konaly workshopy s odborníky specializujícími se na tuto problematiku.
Zajímavou možnost nevynechaly výchovné poradkyně ústecké Střední školy uměleckoprůmyslové Hana Kačaras a Jana Halbrštátová, které do Prahy doprovodilo trio studentek z 3. ročníku s diagnostikovanou dyslexií. Právě pro ně byla účast na workshopech cennou zkušeností. „Děvčata si mohla vyzkoušet například různé výtvarné techniky a také počítačové programy, které pomáhají dyslektikům ve zvládnutí čtení či výuce cizích jazyků,“ uvedla Hana Kačaras, která se kromě výchovného poradenství věnuje výuce anglického jazyka.
Spolupráce ve výuce angličtiny
Speciálně pro výuku cizích jazyků byl na desátém ročníku Dne Dyslexie prezentován program Jazyky bez bariér. Jeho autorku Dagmar Rýdlovou přitom studenti z umprumky již dobře znají. „Paní Rýdlová totiž s naší školou spolupracuje v oblasti výuky anglického jazyka,“ zmínila zajímavou skutečnost Hana Kačaras.
Den Dyslexie se těší značnému mediálnímu zájmu. Letos byl kromě jiného prezentován v programu Déčko České televize. „Naše studentky zde měly možnost pohovořit o svých dojmech a podělit se o své zkušenosti s dyslexií,“ doplnila ještě na závěr Hana Kačaras z pedagogického sboru SŠUP.
Mgr. Jan Pokorný