ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Rozhledna Andrlův Chlum patřila poslední dubnovou sobotu hasičům. Vyznavači toho nejtěžšího hasičského sportu – Toughes Firefighter Alive (TFA) – nejtvrdší hasič přežívá, se zde setkali již posedmé. I když po osmé, když započítáme i nultý ročník této soutěže.
I přes nepříznivou předpověď meteorologů počasí hasičům celkem přálo. Na rozhlednu v nadmořské výšce 559 m se sjelo 57 nejlépe fyzicky vybavených hasičů z celé České republiky. Soutěž pořádal HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí. Záštitu nad soutěží převzali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek. Za zmínku určitě stojí, že naposledy na této soutěži reprezentoval Pardubický kraj mistr světa a několikanásobný mistr Evropy i mistr České republiky v disciplínách TFA Lukáš Novák. Od prvního května bude totiž sloužit na jedné z pražských hasičských stanic.
Soutěž se řídila platnými pravidly pro soutěže v TFA. Trať byla postavena pro jednoho soutěžícího. Na splnění disciplín (od startu do překonání bariéry) byl stanoven časový limit 4 minuty.
Oproti minulým ročníkům byla trať náročnější a disciplíny v jiném pořadí
Po startu soutěžící prováděl následující disciplíny, a to v tomto pořadí:
uchopil dvě nezavodněná hadicová vedení B s napojenými proudnicemi a poté je rozvinul na vzdálenost přibližně 55 m, kde proudnice odložil na metu. Dále uchopil obouruční kladivo a provedl 80 úderů do konstrukce hammer boxu (střídavě nahoru a dolů), poté kladivo odložil na zem. Každý závodník poté překonal dvoumetrovou bariéru a dále uchopil barel o hmotnosti přibližně 20 kg a přenesl je skrz tunel a oběhl kužel ve vzdálenosti 5 m a vracel se zpět, kde na metu odložil barel. Následoval transport figuríny (úchopem obouruč zezadu tzv. Raitekův úchop – zakázáno bylo tahání figuríny za nohy, hlavu apod.) na vzdálenost 60 m, kde figurínu odložil do vyznačeného prostoru.
Změna pořadí disciplín byla pro některé závodníky zdrcující
Poté čekalo na závodníky „vyběhnutí“ po schodech až na plošinu rozhledny – rozhledna Andrlův chlum, která má 183 schodů, což představuje přibližně 12.NP ), kde se nacházel cíl této velmi náročné soutěže.
Každý závodník všechny disciplíny provedl průběžně v jednom čase a v předepsané výstroji – což znamenalo triko, kompletní třívrstvý zásahový oblek včetně odnímatelných vrstev, přilba pro hasiče dle EN 443, zásahové (pracovní) rukavice dle vlastního uvážení (může i bez rukavic), sportovní obuv a s izolačním vzduchovým dýchacím přístrojem na zádech.
Výsledky jednotlivců byly vyhodnoceny v následujících kategoriích:
Muži:
A – 18 až 34 let
B – 35 až 44 let
C – 45 a více let
D – jednotky sboru dobrovolných hasičů
Kategorie A:
- místo – Lukáš Novák – HZS Pak, ÚO Ústí nad Orlicí – čas 190,30 s
- místo – Jiří Mikulecký – HZS Pak, ÚO Ústí nad Orlicí – čas 206,54 s
- místo – Ladislav Mikulecký – HZS Pak, ÚO Ústí nad Orlicí – čas 215,32 s
Kategorie B:
- místo – Marek Jarůšek – HZS Jihomoravského kraje – čas 217,97 s
- místo – Roman Viej – HZS Ostrava – čas 225,05 s
- místo – Daniel Kouřil – SŽDC Česká Třebová – čas 229,06 s
Kategorie C:
- místo – Josef Vlk – HZS Zlín – čas 278,38 s
- místo – Josef Frýdl – HZS Zlín – čas 278,86 s
- místo – Pavel Havlena – HZS Vysočina – čas 354,98 s
Kategorie D:
- místo – Jiří Nejedlý – JSDH Lysice – čas 228,61 s
- místo – Václav Janů – JSDH Babice – čas 240,01 s
místo – Jiří Štábl – JSDH Vranová Lhota – čas 240,81 s
por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje