PARDUBICKÝ KRAJ – Dnes se trochu ponoříme do vody. Hasiči potápěči sice nezasahují každý den, ale připraveni na zásahy musí být denně. A aby byli připraveni zasáhnout a pomoci, musí trénovat. Potápěčská činnost v Pardubickém kraji je na vysoké úrovni. Průběžně probíhá vybavování technickými prostředky a rozšiřování skupiny o nové členy, ale provádí se také zdokonalovací výcviky. Hasiči-potápěči musí ovládat nejen praxi, ale také teorii, která obnáší perfektní znalosti z fyziologie, anatomie, fyziky, první pomoci a musí vědět i o veškerém nebezpečí, které jim pod vodní hladinou může hrozit. Příslušníci pardubické potápěčské skupiny se již zúčastnili mnoha zásahů na vodních plochách, jejich operační nasazení je v několika krajích. Potápěčská skupina v Pardubicích je totiž opěrným bodem pro Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Olomoucký kraj. Hasiči potápěči slouží nepřetržitě 24 hodin denně. Slouží vždy dva dny a třetí den se střídají s potápěči z Hradce Králové a Olomouce.
Koronavirová pandemie i nám hasičům ztěžuje práci, ale i důležité a velmi potřebné výcviky. Taková organizace výcviku hasičů – specialistů je v této době velmi složitá. „Výcvik se vzhledem k opatřením musí plánovat v menších skupinkách mimo sloužící směnu, a to tak, aby nebyla narušena akceschopnost směny. Výcvik potápěčů probíhá za stejných podmínek jako zásah. V průběhu roku se pravidelně připravujeme,“ upřesňuje potápěč nstržm. Ing. Daniel Knápek.
A jaká je činnost potápěčů? Nejčastěji se jedná o záchranu a vyhledávání tonoucích se osob, o automobily po dopravní nehodě, které skončí pod hladinou nebo hledání různých předmětů které skončí pod vodní hladinou. Důležité je také říci, že potápěči zasahují v každém ročním období a v každou noční nebo denní hodinu. Při dnešním výcviku potrápilo hasiče – potápěče počasí. Pravidelný výcvik byl v lomu Borek na samém okraji kraje Vysočina. Potápěčům už jen přístup k lomu zkomplikoval sníh, a tak se hasiči museli vystrojit v autě a k lomu dojít pěšky.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí