PARDUBICKÝ KRAJ – V areálu ředitelství HZS Pardubického kraje se v pondělí 31. srpna v 11 hodin uskutečnilo slavnostní předání techniky spolufinancované z fondů Evropské unie – v rámci projektu Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje pro efektivní zásah.
Projekt umožnil nákup 68 kusů techniky v částce přesahující 11 milionů korun. Projekt byl realizován v letech 2013 – 2015 se spolufinancováním ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu prostřednictvím Evropského regionálního rozvojového fondu. Hlavním cílem projektu bylo zvýšení kvality řešení mimořádných událostí (efektivní zásah) a zlepšení podmínek na místě zásahu působením Hasičského záchranného sboru České republiky, jehož posláním je záchrana životů osob, zvířat, majetku a ochrana životního prostředí, jako segmentu systému ochrany obyvatelstva.
Uvedeného cíle bylo dosaženo pořízením takové moderní, techniky, technologií a věcných prostředků pro Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, které umožní zvýšení efektivity, akceschopnosti a mobility při zásahové činnosti a zlepší podmínky na místě zásahu.
Projektem HZS Pardubického kraje byla pořízena následující technika a prostředky
Velitelský automobil, 6 kusů – slouží pro zvýšení mobility velitele zásahu při řízení zásahu v terénu. Umístění automobilu na: stanicích Chrudim, Seč, Pardubice, Svitavy, Polička, Ústí nad Orlicí
Dopravní automobil, 2 kusy – zvyšuje přepravní kapacitu HZS kraje s cílem optimalizovat přepravu osob při záchranných pracích a rovněž přepravu příslušníků HZS ČR, kteří na místě zásahu provádějí záchranné práce. Umístění je na stanicích Pardubice a Svitavy
Užitkový automobil, 1 kus – zvyšuje mobilitu HZS kraje při zabezpečení týlových pracích jednotek PO na místě zásahu ve složitém terénu. Užitkový automobil bude sloužit hasičům na stanici v Žamberku
Nezávislý digitální opakovač IDR, 1 kusů – zvyšuje kvalitu spojení na místě zásahu v radiové digitální síti velitele zásahu. Umístění je na stanici Pardubice.
Tlakové lahve, 30 kusů – zvyšují bezpečnost práce na místě zásahu HZS kraje na mimořádnou událost, a to zvýšením technické úrovně ochranných prostředků – tlakových lahví izolačních dýchacích přístrojů.
Tlakové lahve budou sloužit na stanicích v Chrudimi 5 ks, Pardubicích 8 ks, Svitavách 12 ks, Ústí nad Orlicí 1 ks, Žamberku 4 ks
Protichemický ochranný oděv typ 1a, 17 kusů – zajišťuje reakci HZS kraje na široké spektrum mimořádných událostí typu úniku nebezpečných látek se současným zvýšením bezpečnosti práce na místě zásahu a pro zvýšení účinnosti zásahu hasičů na místě zásahu zvýšením variability druhů materiálů používaných protichemických oděvů.
Umístění: stanice Chrudim 4 ks, Pardubice 4 ks, Svitavy 5 ks, Ústí nad Orlicí 2 ks, Vysoké Mýto 2 ks
Mobilní infračervený spektrometr FTIR, 1 kus, zvyšuje kvalitu při detekci nebezpečných látek s dopadem na efektivitu zásahových opatření při haváriích nebezpečných látek spojených s úniky do životního prostředí. Umístění na stanici Pardubice.
Termokamera pro hasiče, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných prací a hašení požáru.
Umístění na stanicích Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí a Vysoké Mýto
Těžká vyprošťovací sada na dopravní nehody, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných pracích jednotek HZS kraje při záchraně osob při těžkých dopravních nehodách s použitím výkonné techniky a prostředků požární ochrany. Silnice I/35 je jednou z nejvytíženějších silnic v Pardubickém kraji. Hasiči na tuto komunikaci téměř denně vyjíždějí k těžkým a mnohdy i tragickým nehodám. Ty poslední se udály minulý týden. Okamžitá pomoc hasičů je v této oblasti nutná. Hasičské stanice, které se nacházejí poblíž této frekventované silnice, byly vybaveny zcela novými vyprošťovacími sadami. Jsou to tedy stanice Holice, Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Moravská Třebová.
Pořízením takové moderní, techniky, technologií a věcných prostředků pro Hasičský záchranný sbor České republiky, je umožněno zvýšení efektivity, akceschopnosti a mobility hasičských záchranných sborů krajů a Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky při zásahové činnosti a určitě se zlepší podmínky na místě zásahu.
Výstupem projektů operace Efektivní zásah je pořízená technika, technologie a prostředky s novou technologií hasebních a záchranných prací pro Hasičský záchranný sbor České republiky, které umožní účinně reagovat na nové typy mimořádných činností a nové trendy v zásahové činnosti, ale i na nové hrozby.
Pořízení kvalitativně nových věcných prostředků zvyšuje také úroveň bezpečnosti práce hasičů při zásazích, kontrolu stavu a kvality ošetření osobních ochranných prostředků hasiče apod.
Technika, technologie a prostředky jsou rozmístěny plošně v každém kraji České republiky tak, aby stejná kvalita, efektivnost a časová dostupnost veřejných služeb poskytovaných Hasičským záchranným sborem České republiky byla občanům garantována ve všech regionech České republiky.
V Integrovaném operačním programu bylo na projekty operace Efektivní zásah vyčleněno 255 mil. korun. Projekty jsou spolufinancovány v poměru 85 % způsobilých nákladů ze strukturálních fondů Evropské unie a 15 % způsobilých nákladů bude hrazeno z národních zdrojů, tedy státního rozpočtu.
por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje