ORLICKOÚSTECKO –Dopravní nehoda střet vozidla s lesní zvěří většinou končí usmrcením zvířete, velkou škodou na voze a nezřídka kdy také zraněním cestujících osob. Scénář je pokaždé stejný. Řidiči do jízdní dráhy vběhne srna, divoké prase, zajíc nebo liška a ten i přes intenzivní sešlápnutí brzdového pedálu nedokáže srážce zabránit a s automobilem narazí do těla zvířete. Po střetu většinou havaruje do silničního příkopu a někdy se i mimo komunikaci s vozem převrátí na střechu.
Výsledky z loňského roku jsou alarmující. Z celkového počtu 992 dopravních nehod bylo na orlickoústeckých silnicích právě 117 střetů řidiče vozidla s lesní zvěří. Tento trend bohužel pokračuje i v letošním roce. Z celkového počtu 194 nehod je jich 25 právě se zmiňovanou příčinou. Situace nám není lhostejná a z tohoto důvodu jsme se sešli se zástupci mysliveckého sdružení a pracovníky správy a údržby silnic. Na společném setkání každý dle své kompetence přislíbil tuto skutečnost v letošním roce co nejvíce změnit k lepšímu. Zástupci mysliveckých sdružení budou ve vytipovaných lokalitách aplikovat pachové repelenty a instalovat ohradníky, které by měli lesní zvěři zabránit vstupu na komunikace. S pracovníky Správy a údržby silnic Ústí nad Orlicí a Ředitelství silnic a dálnic byla projednána možnost, že v místech s největším počtem nehod – střetu vozidla se zvířetem, nainstalují již osvědčené odrazky proti zvěři. Byla dále vytipována místa, která budou navíc osazena dopravními značkami „Zvěř“. Výstražné dopravní značky „Zvěř“ upozorňují na místo nebo úsek pozemní komunikace, kde může docházet k častému výskytu volně žijící zvěře na pozemní komunikaci.
Za policii apeluji na řidiče, aby při snížené viditelnosti předpokládali, že jim cestu může zkřížit lesní zvěř, která přes komunikaci migruje většinou za potravou. Řidiči buďte od soumraku do svítání na cestách pozorní a předvídejte, že nejen v lesních úsecích se dá předpokládat vběhnutí zvíře pod kola auta.