VYSOKÉ MÝTO/ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Vysoké Mýto v posledních týdnech žije kulturou. Po oblíbeném Týdnu hudby na konci srpna přišly v rozmezí 8. – 10. září na řadu městské slavnosti. Jejich první den ozdobila v městské galerii vernisáž výstavy, v níž má „prsty“ jeden z úspěšných absolventů SŠUP Ústí nad Orlicí.
Fikejz na třetí
Až do 15. října můžete navštívit pozoruhodnou expozici tří generací rodiny Fikejzových. Velký zájem o ni byl již první den, slavnostní zahájení od 17 hodin doprovodilo hudební vystoupení ryze dámského souboru Generace, mezi přítomné zavítal vysokomýtský starosta František Jiraský a rovněž místostarosta Martin Krejza. Jubilejní šedesáté výročí galerie se nese ve znamení podtitulu „Talenty napříč generacemi“.
Nejstarší z vystavujících, již zesnulý učitel a výtvarník Jiří Fikejz (1932 – 2014), je na výstavě zastoupen ilustrační perokresbou a olejomalbou, zatímco jeho syn prezentuje ve vysokomýtské galerii digitální výtvarné zpracování původních fotografických předloh. Tento hlavní abstraktní smět je doplněn instalací několika ukázek jiných technik.
Celá expozice tvoří kompaktní celek, který má velký potenciál návštěvníky oslovit. Už v pátek odpoledne hodnotili někteří z nich pozitivně. „Osobně nejsem obdivovatelem nerealistického pojetí umění, ale tato výstava opravdu má něco do sebe. Vidět tři generace jedné rodiny, tři generace různého vnímání umění, je velice zajímavé. Kresby, sošky, fotky, vše spolu funguje,“ přidal své hodnocení Adam Faltus, student 3. ročníku SŠUP Ústí nad Orlicí.
„K umění mě přivedl hlavně děda“
Jiří Fikejz junior, který orlickoústeckou umprumku, konkrétně obor Design produktů a obalů, úspěšně absolvoval v uplynulém školním roce, začne co nevidět studovat produktový design na univerzitě ve Zlíně. Už během středoškolských studií patřil mezi nejúspěšnější žáky své školy, medailová umístění získal v několika soutěžích zaměřených na produktový design a animovanou tvorbu, za což byl mimo jiné oceněn Cenou města Ústí nad Orlicí.
Návštěvníci vysokomýtské galerie mohou zhlédnout jeho expresivní a surrealistickou kresbu, abstraktní malbu, počítačovou grafiku a ilustraci, graffiti a animace. „Zařadil jsem také ukázky svých školních prací včetně praktické maturity,“ upřesnil autor. Podle jeho slov má skutečnost, že spolu tři generace jedné rodiny vystavují, symbolický rozměr. „K výtvarnému umění mě přivedl hlavně děda, v podstatě rozvíjel mé nadšení už od školky. Můj táta tvoří hlavně digitálně, zatímco mě baví řemeslná část, jinak řečeno, když je člověk od barev,“ doplnil mladý umělec.
Jan Pokorný