PREŠOV, OPAVA – Dva cenné úspěchy mohou v polovině dubna těšit ústeckou Střední školu uměleckoprůmyslovou. Zatímco na prešovskou Módnou líniu mladých jela početná výprava s medailovými ambicemi, v prestižní soutěžní přehlídce Studentský design mladých, pořádané před nedávnem v Opavě, úspěch v podobě umístění ve finálové třicítce příjemně překvapil a potěšil. „Je to průlom, na který se čeká dlouhou dobu, a úspěch, na nějž je třeba navázat,“ okomentoval výsledek ředitel školy Zdeněk Rössler.
Možná bylo na víc
Ani osmá účast na soutěži mladých oděvních návrhářů neskončila bez medailového umístění, přestože po loňských dvou prvenstvích Ústečtí možná počítali s lepším výsledkem než „jen“ jedním stříbrem. Mezinárodní soutěže se účastnilo hned 15 škol, z toho dvě české a stejný počet ukrajinských, konkurence byla tedy veliká. A v prešovském Parku kultúry a oddychu zúročil svoje zkušenosti student maturitního ročníku František Macháček, který odbornou porotu zaujal kolekcí pánských oděvů s názvem Esperanto. „František si medailové umístění každopádně zaslouží, do Prešova jel už počtvrté, z toho potřetí jako návrhář. Z mého pohledu měl dokonce nárok na první místo,“ hodnotil umístění svého svěřence vedoucí výpravy Jaroslav Habrman a přidal také svůj pohled na výsledky prešovské soutěže, které byly mnohdy překvapivé: „Hodnocení je z mého pohledu velmi subjektivní, o důvodech se můžeme jenom dohadovat. Soutěž hodnotila myslím osmičlenná porota vybraná ze zástupců vysokých škol, školských úřadů a profesionálních výtvarníků, takže by měla být teoreticky objektivní. Ale přesto některé oceněné kolekce vzbuzují jisté pochybnosti.“
Textilní hračka v oceněné třicítce
Přes 130 prací studentů bezmála třiceti středních a vyšších odborných škol bylo prezentováno v rámci akce Studentský design 2013, jejímž pořadatelem byla Asociaci středních a vyšších odborných škol s uměleckými a uměleckořemeslnými obory České republiky. „Nejedná se v pravém slova smyslu o soutěž, ale o celostátní kolo přehlídky. Jde se tedy o přehlídku toho nejlepšího, co na uměleckých školách vznikne. Každá škola pořádá vlastní soutěž, z které nominuje zástupce na tuto přehlídku,“ vysvětluje celý systém Jaroslav Habrman.
Odborná porota, která 2. dubna posuzovala všechna přihlášená díla v prostorách kostela sv. Václava v Opavě, sestavila žebříček oceněných. Ústeckou umprumku může těšit, že se do vybrané společnosti dostala víceúčelová textilní hračka její loňské maturantky Marie Pomikálkové. „Jsem osobně rád, že se Marie dostala do tohoto výběru. Její práce je totiž precizně promyšlená, zpracovaná do posledního detailu a nabízí širokou nabídku dětských her. Rozvíjí představivost i motorické schopnosti dítěte. Celý koncept, jeho variabilita a úroveň zpracování značně převyšuje kritéria praktické maturitní zkoušky,“ míní o oceněné práci Jaroslav Habrman a uzavírá: „Podstatné je, že se naše zástupkyně dostala do tohoto prestižního výběru. Oceněné práce budou prezentovány na Designbloku 2013 v Praze a mohou se zúčastnit Národního závěrečného kola pro studenty všech typů škol včetně vysokých, které pořádá Design Cabinet.“
Mgr. Jan Pokorný