ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Jednou z dominant patnáctitisícového města je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Podobně jako sousední budova fary vznikl zásluhou děkana Jana Leopolda Mosbendera, který se jeho otevření na konci roku 1776 již nedožil. Letos si zdejší farnost připomíná 240. výročí kostela a v rámci nedělních oslav představila veřejnosti výstavu Jak vidíme kostel my. Její součástí jsou také práce žáků místní uměleckoprůmyslové školy.
Vystavují 160 prací, autorů se zapojilo ještě víc
Součástí nedělních oslav byla slavnostní mše svatá sloužená královéhradeckým biskupem Josefem Kajnekem či koncert známé folkrockové skupiny Oboroh. Výstava, která vznikla z iniciativy děkana Vladislava Brokeše, představila kostel v mnoha různých podobách. „Oslovili jsme ústecké školy, do projektu se zapojilo přibližně 250 žáků a studentů ze šesti škol, vystavujeme přibližně 160 prací,“ uvedl během nedělní vernisáže Vladislav Brokeš.
Slavnostního zahájení se kromě farníků účastnilo také vedení města a rovněž pedagogové škol, které se do ztvárnění kostela zapojily. Starosta Petr Hájek vyzdvihl spolupráci města a farnosti, která podle něj má konkrétní výsledky. „Jsou to takové výsledky, které přetrvávají. Jsem rád, že se nám spolupráci daří udržovat. 240 let kostela, to je úctyhodná historie!“ řekl mimo jiné.
Zajímavé pohledy a detaily
Z orlickoústecké „umprumky“ se na výstavě prezentují studenti z 2. a 3. ročníku. Místy velmi netradiční pojetí kostela vznikala v hodinách výtvarné přípravy a fotografické tvorby. Úroveň prací ocenila ve svém projevu Marie Švecová z Klubu přátel umění Ústí nad Orlicí. „Uměleckoprůmyslová škola je zastoupena největším množstvím prací. Z technik můžeme vidět kresbu tužkou, uhlem i rudkou, kresbu tuší, malbu temperou i pastelem, koláže, grafickou techniku linoryt a v neposlední řadě fotografie. Soubor prací vás zaujme nejen kvalitou provedení, která se u studentů takové školy předpokládá, ale povšimnete si zajímavých a neotřelých pohledů a úhlů, ze kterých studenti kostel pozorovali, a různých zajímavých detailů, které běžným návštěvníkům někdy unikají,“ okomentovala díla mladých umělců zkušená pedagožka a výtvarnice.
Mgr. Jan Pokorný
[wzslider autoplay=“true“]