ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Žáci Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí mají v průběhu studia možnost využít celou řadu exkurzí. Kromě ryze odborných či uměleckých jsou některé z akcí věnovány dějinám 20. století. Mezi tradiční exkurze tak patří například návštěva Židovského muzea v Praze, polské Osvětimi a v neposlední řadě jednodenní prohlídka terezínské pevnosti. Návštěva nejznámějšího místa u nás spjatého s holocaustem představuje zážitek z kategorie nezapomenutelných.
Spolu s Dolní Dobroučí
Ve středu 6. dubna se pod vedením učitelek Jany Halbrštátové a Jitky Kuběnkové do Památníku Terezín podívalo 31 studentů 3. ročníků. Přes 200 kilometrů dlouhou cestu neabsolvovali sami – doprovodili je žáci ze Základní školy Dolní Dobrouč. Právě její pedagogové mají velkou zásluhu na tom, že mohou Ústečtí tuto exkluzivní možnost již několik let využívat. „Základní škola v Dobrouči se zapojila do projektu Terezínské iniciativy, který garantuje exkurze s profesionálními průvodci na mnoho let dopředu. Aby naplnili kapacitu, využili možnosti přizvat i naše studenty. Společná exkurze je tak oboustranně prospěšná,“ vysvětlila Jana Halbrštátová z pedagogického sboru ústecké „umprumky“.
Potřebná výuka
Celodenní exkurze byla pro všechny zúčastněné fyzicky i psychicky náročná. Její úvod obstarala přednáška s promítáním a prezentací v rozsahu přibližně půldruhé hodiny. „Film, tedy přesně řečeno jeho torzo, nebylo objeveno hned po válce, ale až později. Pojednával o návštěvě světové organizace Červeného kříže v terezínském táboře a absurdních okolnostech, které ji provázely. Po zkrášlovací akci tam vznikla holírna, kde se nikdo nikdy neholil, kohoutky, ze kterých nikdy netekla voda,“ přidala zajímavost Jana Halbrštátová. Poté už následovala prohlídka pevnostního komplexu, který nechal v roce 1780 vybudovat Josef II.
Podle slov zkušené pedagožky, jež organizuje mimo jiné také exkurzi do Osvětimi a Židovského muzea v Praze, je právě výuka holocaustu v současnosti velmi potřebná. „Z vlastní zkušenosti v hodinách občanské nauky vím, že různé extremistické tendence mezi studenty sílí. Tím spíše jsem přesvědčená, že by Terezín měli vidět,“ dodala ještě Jana Halbrštátová.
Mgr. Jan Pokorný