ÚSTÍ NAD ORLICÍ / OSVĚTIM – Šest let pořádá orlickoústecká Střední škola uměleckoprůmyslová jednodenní exkurzi do Osvětimi a šest let je o tuto akci mezi studenty značný zájem. Organizační stránku akce si vyučující zařizují druhým rokem sami, bez využití cestovních kanceláří. Pro studenty představuje návštěva místa, jež je ztělesněním holocaustu, silný a nezapomenutelný zážitek.
Ze všech tříd
Mezi bezmála čtyřiceti účastníky exkurze byly tentokrát zastoupeny všechny třídy napříč jednotlivými obory. Brzké ranní vstávání, náročné cestování i více jak čtyřhodinové prohlídky obou táborů – Osvětimi a Březinky – zvládli studenti z „umprumky“ bez potíží. Milena Pirochtová s Janou Halbrštátovou, vyučující, které zájezd stejně jako loni vedly, si přístup studentů opět pochvalovaly. „Výlet se obešel bez problémů. Stejně jako loni jsme měli obě průvodkyně vynikající, navíc nám v porovnání s loňskem nepatrně více přálo počasí,“ uvedla prvně jmenovaná.
Výběrová exkurze, jež se letos konala 10. října, je více než vhodným doplněním výuky dějepisu, literatury či občanské výchovy, kde se téma holocaustu pochopitelně objevuje. Čtyřicetitisícové polské město Osvětim se stalo symbolem nacistického vyvražďování židů, ze šesti milionů zavražděných zemřel přibližně milion právě v komplexu Auschwitz-Birkenau. V plynových komorách umírali ovšem také Poláci, sovětští váleční zajatci, Romové a v neposlední řadě také obyvatelé Protektorátu Čechy a Morava.
Mgr. Jan Pokorný
[wzslider autoplay=“true“]