ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Nejen český „evergreen“ v podobě alkoholu a cigaret, ale také užívání dalších drog představuje na našich středních školách reálný problém. Ústecká „umprumka“ se rozhodla jít především cestou prevence, a proto pro studenty všech čtyř ročníků zajistila přednášku s besedou pojmenovanou Protidrogová prevence, dopady v sociální a právní odpovědnosti osob.
Má cenu přestat a nejlépe hned
Během čtvrtečního odpoledne se v sále orlickoústecké Malé scény prostřídalo přes 350 studentů, s ohledem na kapacitu sálu se konala přednáška hned čtyřikrát po sobě, pro jednotlivé ročníky zvlášť. Jeden z pořadů navštívil také místostarosta města Jiří Preclík.
Každá z přednášek byla rozdělena do čtyř navazujících částí. Úvodní blok – primární prevenci – vedl zkušený lektor Petr Kadlec z českotřebovského občanského sdružení Lidé mezi světy, který má s přednáškovou činností na základních i středních školách bohaté zkušenosti. Jeho doménou jsou právě témata, s nimiž se mladá generace často potýká: šikana, rizika spojená s moderními médii, kouření, užívání alkoholu a dalších drog, problematika mezilidských vztahů. Během svého vystoupení mimo jiné vyvracel mýty, které například s užíváním tzv. měkkých drog souvisejí. „Marihuana rozhodně není neškodná, právě iluze o její neškodnosti je nebezpečná,“ uvedl mimo jiné.
Přítomné se také snažil povzbudit, aby například cigaretu odložili co nejdříve. „Věřte mi, má cenu přestat. Naše tělo je vlastně geniální a umí se velmi rychle opravit,“ sdělil přítomným a dodal ještě dobrou radu: „Lepší je přestat hned než postupně, ale žádný pátek večer si neříkejte, že předsevzetí neplatí.“
Čtyři lektoři, čtyři pořady
Žáci ústecké školy měli také možnost nahlédnout do drogové problematiky z pohledu zákonů. O právní odpovědnosti je podrobně informovala policejní tisková mluvčí Lenka Vilímková, jež ve svém vystoupení mimo jiné varovala studenty před nabízením drog jiným osobám. „Pamatujte, že distribuce, jakékoliv podání druhému, je trestný čin,“ řekla s tím, že nejčastěji řeší policisté na okrese drogovou problematiku v souvislosti se silničním provozem.
Poslední blok věnovaný sociální odpovědnosti vedla vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, zdejšího městského úřadu Sylva Heulerová, mimochodem absolventka SŠUP. S konkrétními příběhy ze své praxe seznámil středoškoláky také odborný referent ze stejného oddělení Tomáš Lukes.
Devadesátiminutové pořady pokaždé zakončila beseda, během níž čelila čtveřice hostů dotazům žáků a žákyň. „Všem lektorům bych chtěl za naši školu poděkovat, pořad byl pro nás rozhodně přínosem,“ dodal zástupce ředitele Zdeněk Salinger, jenž se na pořádání programu podílel.
Mgr. Jan Pokorný