ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Přirozené partnerství škol a firem je nejen v Pardubickém kraji k vidění čím dál častěji. V situaci, kdy se vzdělávací instituce potýkají často s financováním a také skutečností, že část jejich absolventů kvůli chybějící praxi jen těžko shání zaměstnání, je takový krok logickou volbou. Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí dlouhodobě spolupracuje s řadou firem napříč celým okresem, v podzimních měsících ovšem řady jejích tradičních partnerů rozšířil nový. Dlouhodobá spolupráce s ním slibuje řadu zajímavých výstupů. Některé z nich začínají být vidět již nyní.
Ze světa motocyklů
Firma Capirelli s.r.o., výrobce skútrů a příslušenství se sídlem v Lanškrouně, je pro ústeckou „umprumku“ zajímavým partnerem ve více ohledech. Spolupráce probíhá již nyní a vychází z toho, že škola realizuje vzdělávací programy, které souvisí se současnou činností firmy a korespondují s jejími dalšími rozvojovými záměry. „Začali jsme zapojením žáků a pedagogů vzdělávacího programu Tvarový a grafický design obalů v oblasti navrhování tvarového a grafického designu obalů a technické přípravy jejich výroby. V závěru roku pak byly projednány podmínky spolupráce se žáky a pedagogy vzdělávacího programu Design oděvů při navrhování oděvu pro skupinu uživatelů, které chce firma nově oslovovat, a to včetně technické přípravy a samotné výroby. Žáci a pedagogové vzdělávacích programů Grafický design, Reklamní a propagační činnost a Reklamní a propagační služby budou zapojeni do přípravy reklamních materiálů, nabídkových katalogů a do reklamních a prezentačních kampaní,“ vysvětluje ředitel SŠUP Zdeněk Rössler s tím, že nedílnou součástí spolupráce budou předváděcí a propagační akce, účast v oborových soutěžích a přímé odborné praxe žáků ve firmě.
Dosáhnou na evropské peníze?
Ambice obou partnerů jsou ale vyšší. Se svým projektovým záměrem se totiž přihlásili do soutěže pořádané Evropskou komisí v oblasti sociálních inovací a v případě úspěchu předloží společný projekt v rámci dalšího programovacího období. „První hodnocení soutěže se uskuteční v únoru, v jeho rámci bude vybráno třicet nejlepších návrhů, které čeká obhajoba před Evropskou komisí. Tři vítězné návrhy získají zajímavou podporu ve finanční podobě pro přípravu vlastního projektu a především podporu Evropské komise v podobě mentoringu, který by měl vyústit v předložení hotového projektu,“ dodává dále Zdeněk Rössler.
Evropské komisi budou předkládány formy budoucí spolupráce školy a firmy. Projekt je orientován do komunitární oblasti, kterou v této chvíli Evropská unie výrazně podporuje. „Otázka mladého člověka, který ukončí vzdělání a hledá své uplatnění na trhu práce, je dnes velmi aktuální. Právě vztahy a možnosti jednotlivých skupin, jejich zapojení do praxe a života by měl projekt řešit,“ uzavírá ředitel SŠUP, podle něhož je spolupráce škol s firmami do budoucna jedním z nejdůležitějších předpokladů pro účinnou podporu a rozvoj odborného vzdělávání.
Mgr. Jan Pokorný