ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Výjimečnou akcí svého druhu je od roku 2013 ples, který mají na svědomí mladí pořadatelé ze zdejší římskokatolické farnosti. V uplynulých šesti letech podpořil vzdělávací a zdravotnické projekty Papežských misijních děl v zemích třetího světa částkou přes 300 tisíc korun a na rekordní výtěžek 76 tisíc z loňského roku zaútočil v sobotu 23. listopadu.
Potřetí pro Afriku
Srí Lanka, Keňa, Bangladéš, Tanzánie a hned dvakrát Filipíny. Do všech uvedených zemí putovaly finance z Plesu pro Tebe a v rámci sedmého ročníku se k nim připojilo Malawi, jeden z nejchudších států afrického kontinentu. Téměř 300 návštěvníků orlickoústeckého Kulturního domu mělo v sobotu večer nadmíru štědrou ruku. „Vypadá to velice dobře, výtěžek plesu se dle našich odhadů blíží částce devadesát tisíc, přestože vyúčtování všech položek ještě není hotové. S takovým výsledkem jsme nadmíru spokojeni,“ konstatuje pořadatelka Terezie Jakubcová, profesí učitelka. Ona, stejně jako všichni ostatní organizátoři, věnovala množství času a energie bez nároku na honorář. „To je pro nás samozřejmost, spojuje nás myšlenka efektivního zlepšování situace v zemích třetího světa zejména skrze děti a vzdělání. Projekty Papežských misijních děl jsou dle nás smysluplné a víme o tom, že skutečně pomáhají, proto věnujeme každoročně celý výtěžek plesu právě jim,“ dodává dále.
Drží osvědčené a zkouší novinky
Akce, která začala před sedmi lety ve skromných podmínkách, postupem času zmohutněla – k šesti vydařeným charitativním plesům přibyl loni vůbec poprvé letní hudební festival s více jak dvacetitisícovým výtěžkem. Po přesunu do Ústí nad Orlicí v roce 2015 nabídlo pomocnou ruku město prostřednictvím své organizace Klubcentrum, s podporou neváhal ani děkan místní farnosti Vladislav Brokeš a Papežská misijní díla v osobě jejich diecézní ředitelky Bronislavy Halbrštátové.
Ples pro Tebe si tradičně dává záležet na programu – hudební doprovod tradičně zajišťuje velký swingový orchestr, konkrétně domácí Black Band ze Základní umělecké školy Jaroslava Kociana. Po loňské vydařené premiéře se ústeckému publiku i letos představili mnohonásobní medailisté juniorských soutěží v latinsko-amerických tancích Vojtěch Kovárník a Anna Jišková.
Aukce překonala očekávání
Od 2016 je součástí misijního plesu také aukce uměleckých artefaktů, které se daří pořadatelům získat díky štědrosti jejich autorů. Letos byla jedním z lákadel série fotografií kameramana, fotografa a režiséra Martina Rýznara, jehož filmové projekce jsou nedílnou součástí programu. „Martin Rýznar již několik let pracuje pro Papežská misijní díla, vyráží spolu s národním ředitelem organizace Leošem Halbrštátem a dalšími do zemí, kam směřuje pomoc. Natáčí také každý měsíc Missiomagazín a přináší aktuality ze světa misií,“ popisuje činnost Martina Rýznara další z pořadatelského týmu plesu Matouš Jakubec.
Sám autor fotografií bezprostředně po skončení aukce neskrýval spokojenost: „Díky nadšení mladých organizátorů jsem mohl letos poprvé vyzkoušet cestu proměny pořízených snímků v předmět do aukce a její výsledek mě mile potěšil a povzbudil zároveň. Dělá mi radost, že mohu být součástí takového týmu.“
Velkou „bitvu“ v dražbě svedli zájemci také o obraz ústeckého scénografa a architekta Alexandra Kozáka a vůbec nejvyšší částka, bezmála 8 tisíc korun, pak putovala na konto plesu za dílo předního českého uměleckého skláře Jiřího Pačinka. I díky konečnému součtu aukce přes 27 tisíc mohlo být závěrečné bilancování pozitivní. „Pořádání tohoto plesu je sice náročné, ale každoročně nám přináší větší radost z podařeného díla. Naším cílem je dělat ples, který je především pro lidi, snahou je vytvořit příjemnou a přátelskou atmosféru pro setkání lidí z celého okolí. A to, že díky všem příchozím ještě můžeme podpořit dobrou věc a pomoci tak potřebným, je krásné. Takže můžeme slíbit, že v tom budeme pokračovat i příští rok,“ konstatuje Terezie Jakubcová a další z pořadatelů Josef Javůrek už jen dodává: „Síly nám dodává mimo jiné spokojenost účastníků a přátelská atmosféra, která na plese panuje.“
Mgr. Jan Pokorný