ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V úterý 17. června se TECHNOhrátky Pardubického kraje přehouply do své druhé poloviny. V pořadí šesté zastavení kampaně na podporu technických oborů a řemesel se odehrálo ve Střední škole uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí. Už v samotném úvodu nadchlo téměř 140 žáků z osmi základních škol z celého regionu vystoupení studentek zdejší „umprumky“, které coby modelky prezentovaly své vlastní návrhy, mimořádně úspěšné v celostátních i mezinárodních soutěžích.
Poslední předprázdninová akce TECHNOhrátek se nesla ve zvláštním propojení technických a uměleckých oborů, které Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí nabízí. „Tato symbióza je velice důležitá. Žák, který vymyslí design jakéhokoliv návrhu, musí také dbát na to, aby byl i technicky proveditelný. To nutí žáky uměleckých i průmyslových oborů, aby znali navzájem své profese,“ říká Zdeněk Rössler, ředitel Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí.
Žáky přišli pozdravit také starosta města, zástupkyně Úřadu práce i Odboru školství a kultury Pardubického kraje. „Ústí nad Orlicí je krásné město, v němž je spousta firem a závodů, které nabízejí pracovní příležitosti. Věřím, že program, který připravila naše uměleckoprůmyslová škola, přitáhne spoustu nových zájemců,“ uvedl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.
Zaujalo vyvazování uzlíků a stavebnice Merkur
K vrcholům dne jednoznačně patřila úvodní módní přehlídka, během níž žákyně školy předvedly v několika blocích své vlastní nápadité modely, které v nedávné době sbíraly nejvyšší ocenění na mnoha prestižních oborových soutěžích doma i v zahraničí.
Žáci poté navštívili postupně šest pracovišť, na nichž plnily nejrůznější úkoly, aby se detailně seznámili s oborovou nabídkou školy. Postupně si tak vyzkoušeli například zhotovení jednoduché krabičky technikou origami, měření strojní součástky na výškoměru, rýsování a vrtání nebo přiřazovali jednotlivých součástek k výkresům. Na pracovištích se žákům základních škol aktivně věnovali kromě učitelů odborného výcviku tradičně i studenti „umprumky“, kteří je podrobně zasvěcovali do jednotlivých profesí.
„Dívky bavily zejména umělecké obory, kde je zaujalo především vyvazování uzlíků do vlasového koberce na tkalcovském stavu. Naopak chlapci měli největší zážitek s ovládáním robotických modelů s pásovým podvozkem, které byly sestaveny z populární stavebnice Merkur,“ vyjmenovává další činnosti Eva Hromádková, manažerka projektu TECHNOhrátky.
Akce inspirovala k výběru dalšího studia
Osmička základních škol absolvovala v průběhu TECHNOhrátek také dvě pravidelné soutěže. V kategorii manuálních činností na pracovištích zvítězila s jasným náskokem Základní škola Felberova ze Svitav. Několik jejích žáků navíc akce inspirovala natolik, že uvažují o středoškolském studiu právě v Ústí nad Orlicí. „Chci se přihlásit na obor design oděvů. Odmalička se mi líbí kreslení a také ráda šiju. Přesvědčila jsem se zde, že tato práce je navíc velice kreativní. Mým snem je mít jednou svůj vlastní módní salon,“ svěřila se Kateřina Vymazalová, žákyně ZŠ Felberova, Svitavy.
Ve vědomostním kvízu naopak prokázali největší znalosti žáci Základní školy Brandýs nad Orlicí. Podobně jako na Svitavské, i na ně čekala vítězná odměna v podobě dortu.
Projekt TECHNOhrátky se vrátí až po letních prázdninách, podzimní část začne 17. září ve Střední průmyslové škole stavební v Rybitví.
Eva Hromádková