ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V listopadu 2015 se konala poprvé akce Den kariéry, která měla za cíl podpořit zájem žáků základních škol o technické obory. V Česku totiž, i přes kvalitní finanční ohodnocení, dlouhodobě scházejí kvalifikovaní pracovníci, což pro zaměstnavatele představuje značné omezení. Řada firem jde proto cestou užší spolupráce se středními školami, které jim budoucí zaměstnance vychovávají. Orlickoústecká společnost Rieter CZ s.r.o., člen stejnojmenného švýcarského koncernu a jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu, navázala na loňskou prezentační akci jejím druhým ročníkem. Ke spolupráci opět přizvala partnerské školy a v sobotu 12. listopadu mezi nimi nechyběla ani Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí.
Oslovili nejen deváťáky
Od 9 do 13 hodin si mohli návštěvníci prohlédnout jednotlivá pracoviště a vyzkoušet nejrůznější aktivity. Podle personálního ředitele společnosti Rieter Richarda Bednáře zaznamenal loňský Den kariéry hmatatelný úspěch, proto bylo jeho pokračování nasnadě. „První ročník byl rozhodně úspěšný. Máme zjištěno, že zhruba pětadvacet procent dětí, které akci navštívily, zvolily studium technických oborů cílových škol,“ uvedl zajímavé číslo.
Že měl Den kariéry pro partnerské školy konkrétní přínos, potvrdil také zástupce ředitele SŠUP Zdeněk Salinger. „Zúčastnili jsme se druhého ročníku po velice dobrých zkušenostech z minulého roku, kdy se na základě této akce u nás rozhodlo studovat dalších osm studentů, sedm mechaniků a jeden nástrojař,“ sdělil k počtu přijatých.
Po loňské zkušenosti se firma Rieter rozhodla propagovat Den kariéry nejen mezi žáky devátých tříd. Podle slov Richarda Bednáře z prozaických důvodů. „Loni jsme cílili zejména na žáky devátých tříd. Dospěli jsme ale k názoru, že volba budoucího zaměstnání začíná dozrávat u dětí už dříve, takže jsme rozšířili propagaci i na sedmé a osmé ročníky,“ vysvětlil personální ředitel společnosti. Že se jednalo o správný krok, potvrdila podle Richarda Bednáře návštěvnost sobotní akce. „Jsme opět příjemně překvapeni počtem příchozích. Navíc jejich zájem je hlubší, jde do velkých detailů. Je proto dobře, že posilujeme interaktivitu akce, možnost něco si vyzkoušet,“ doplnil dále.
Výcvik, materiální podpora, stipendia
Pedagogové orlickoústecké „umprumky“, kteří prezentovali aktivity maturitního oboru Mechanik-seřizovač a tříletého učebního oboru Nástrojař, si pochvalovali nejen návštěvnost sobotního Dne kariéry, ale také obecně vyšší informovanost rodičů a žáků. Tříletá spolupráce s firmou Rieter je podle vyjádření Zdenka Salingera pro obě strany velkým přínosem. Pro žáky základních škol, které propagační akce osloví, pak atraktivitu studia technických oborů zvyšuje možnost stipendií. „Aktuálně máme stipendisty nejen v Rieteru, ale také dalších firmách. Krajského stipendia v učebním oboru Nástrojař využívá momentálně devět žáků druhého ročníku,“ přiblížil současnou situaci zástupce ředitele SŠUP.
Také podle Richarda Bednáře má partnerství firem a škol konkrétní obsah. Stipendijní programy jsou jednou, nikoliv však jedinou jeho částí. „Spolupráce zahrnuje zejména praktický výcvik a materiální podporu škol. Se školami také konzultujeme podobu jejich studijních programů, zda odpovídají představám firem, spolupracujeme také při zakládání nových oborů,“ dodal ještě.
Mgr. Jan Pokorný
[wzslider autoplay=“true“]