Sedmadvacet. Tolik nových kontejnerů pro sběr tříděného odpadu letos pořídili do Žichlínku. Obec ležící na pomezí Čech a Moravy, podél toku Moravské Sázavy, se tak rozhodla ještě více podpořit domácnosti v separaci odpadů a tzv. zahustila sběrnou síť.
Obec, ve které žije necelá tisícovka obyvatel, se zapojila do projektu sběrných nádob realizovaného společností EKO-KOM a.s., Pardubickým, krajem a Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje. V rámci tohoto projektu jsou už od roku 2003 obcím bezplatně zapůjčovány barevné kontejnery pro sběr tříděného odpadu. Cílem je zahustit sběrnou síť tak, aby byla snadno dostupná pro všechny občany. A právě tento záměr mají i v Žichlínku. K stávajícím šesti sběrným hnízdům přidali jedno úplně nové, další posílili. „Je to pokus jak zintenzivnit třídění odpadů v obci, jsme přesvědčeni, že to pomůže. Posílili jsme hlavně sběr plastů, na které jsme dosud měli pouze velké kontejnery na jednom místě uprostřed obce, teď jsme mimo jiné doplnili ostatní sběrná místa o další kontejnery „střední“ velikosti,“ říká starosta obce Žichlínek Otakar Řehák. V obci třídí obvyklé komodity, tedy papír, plasty a odděleně i bílé a barevné sklo. Nápojové kartóny sbírají do pytlů, sváží je jednou za měsíc. Kovy, objemný odpad, elektroodpad atd. je možno ukládat na centrální sběrné místo.
„V rámci zmiňovaného projektu nakupujeme na žádost obcí kontejnery na sběr papíru, plastů a bílého či barevného skla, které pak obcím bezplatně půjčujeme na dobu neurčitou,“ popisuje projekt Stanislav Dokoupil, regionální manažer EKO-KOM, a.s. Zapůjčovány jsou nádoby o objemu 1100 litrů s horním výsypem pro sběr papíru a plastů a sklolaminátové zvony o objemu 1500 litrů pro sběr bílého a barevného skla.
V Pardubickém kraji už je rozmístěno více jak dvanáct tisíc kontejnerů pro tříděný sběr, průměrně se o jedno tzv. sběrné hnízdo „dělí“ 142 obyvatel. Východočeský region patří v celostátním porovnání k těm aktivnějším, obyvatelé Pardubického kraje průměrně za rok vytřídí o pět kilogramů na osobu více než je průměr v České republice. Ten činí přibližně 40 kilogramů na obyvatele za jeden rok.
Informace o třídění v regionu je možné najít na stránkách www.ekontejnery.cz.
Se správným tříděním odpadu pak může pomoci web www.jaktridit.cz.
Šárka Nováková
tisková mluvčí EKO-KOM, a.s.