PARDUBICKÝ KRAJ – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a náměstkyně pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková jednali dnes dopoledne se starosty obcí s rozšířenou působností o dalším postupu při očkování v regionu. Důležitým bodem byla informace o dodávkách vakcín, rozšiřování očkovacích míst a zapojení praktických lékařů.
„V tuto chvíli máme obecnou informaci o navýšení dodávek vakcín od dubna, kdy bychom měli celkově obdržet 129 tisíc dávek s tím, že polovina je vakcína od společnosti Pfizer. Přesné počty o dodávkách se dozvídáme s jistotou vždy s týdenním předstihem, avšak již nyní reagujeme a připravujeme otevření dalších očkovacích míst dle strategie. Tím prvním je očkovací místo v LDN Rybitví, které nám umožní urychlení očkování pro oblast Pardubicka. V dalších krajských příspěvkových organizacích ve zdravotnictví a Hamzově léčebně v Luži bychom měli otevřít centra od 15. března, pokud bude dostatek vakcín,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Zástupci kraje seznámili starosty také s průběhem očkování u praktických lékařů. „Máme přes 200 zapojených praktických lékařů, kterým jsme se zavázali dát k dispozici veškerou vakcínu od společnosti Astra Zeneca. Byť se v první dodávce jednalo o dvacet dávek, chtěli jsme vakcínu rozdělit plošně tak, aby každý zájemce mohl začít očkovat. Pro další měsíce máme avizo, že bychom měli mít dávek dostatek a tak počítáme s větším zapojováním praktických lékařů“ sdělila náměstkyně Michaela Matoušková. Uvedla, že praktičtí lékaři by se měli zaměřit na ty pacienty, kteří nejsou přihlášeni do očkovacích center. „Chceme požádat praktické lékaře, aby nyní, pokud očkují, zajistili vakcinaci svých pacientů, kteří jsou imobilní nebo nejsou přihlášeni do centrálního rezervačního systému. Lidé, kteří jsou již v centrálním rezervačním systému nahlášeni, by měli dokončit očkování jeho prostřednictvím. Rezervaci systém neumožňuje stornovat, pokud je nahrazena očkováním u praktického lékaře a pacient zároveň není imobilní. Primárně jde o to, aby se v době, kdy je vakcíny nedostatek, praktičtí lékaři soustředili na očkování imobilních pacientů a těch, kteří nejsou schopni se dostavit do očkovacího místa,“ řekla Matoušková.