PARDUBICE – Centrální urgentní příjmy v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici byly tématem jednání radních Pardubického kraje. Ti se z důvodu optimalizace nákladů a budoucího využití rozhodli zrušit původní investiční záměry a nechali zpracovat nové zadání staveb.
V případě nemocnice v Ústí nad Orlicí radní na jaře minulého roku odsouhlasili projekt pro výstavbu pavilonu centrálního příjmu pro spádovou oblast 200 tisíc obyvatel a uskutečnilo se také zadávací řízení na zpracovatele projektové dokumentace. „Ačkoli jsme již uzavřeli smlouvu, zhotovitel kvůli upřesňování rozsahu stavby na projektové dokumentaci prozatím nezačal pracovat,“ informoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek a dodal, že z důvodu vysokých nákladů radní nakonec přehodnotili i rozsah celé stavby.
„Původní projekt počítal s náklady ve výši 390 milionů korun bez vybavení lékařskou technologií a novým přístrojovým vybavením. V novém zadání, které vychází z aktualizovaných požadavků a doporučení odborníků nemocnice, celkové náklady stavby bez přístrojového vybavení činí 340 milionů,“ uvedl radní zodpovědný za oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. Nová budova centrálního urgentního příjmu bude určená pro spádovou oblast Orlickoústecka, Litomyšlska a Svitavska v rámci specializované a superspecializované péče. „Objekt bude umístěn v blízkosti stávající budovy chirurgických oborů a operačních sálů. Přístup k těmto provozům bude z nového centrálního příjmu bezbariérový,“ dodal radní Ladislav Valtr s tím, že kraj předpokládá, že hotovo by mohlo být ke konci roku 2020.
Osm podlaží včetně heliportu
O něco později, tedy v druhé polovině roku 2022 by měl být hotový projekt výstavby pavilonu centrálního urgentního příjmu s centralizací akutních provozů v Pardubické nemocnici. Podle zpracované studie měl kraj za tento pavilon zaplatit více než 1,4 miliardy korun. „V aktualizovaném zadání nyní předpokládáme, že pavilon bude bez přístrojového vybavení stát 1,2 miliardy. Nový investiční záměr ten původní obsahově překonává a řeší i realizaci stavby,“ řekl radní Valtr.
„Budova centrálního příjmu bude sloužit asi 260 tisícům obyvatel v okresech Pardubice a Chrudim pro základní a specializovanou péče a více než půl milionu obyvatel pro superspecializovanou péči,“ řekl Roman Línek. Nový pavilon by měl mít celkem osm podlaží včetně heliportu.
Orlickoústecká ani Pardubická nemocnice zatím centralizovaný příjem nemají. „Jen v Pardubicích máme 11 samostatných příjmových míst, což je pro pacienta nepřehledné a nepohodlné. Zbytečné komplikace, a tím i ztráty často životně důležitého času převozu pacientů, působí tento stav i Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje,“ vysvětlil již dříve radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr a dodal, že z toho důvodu jsou tyto projekty nyní hlavními investičními záměry v krajském zdravotnictví. Investiční aktivity se však podle něj nezastaví ani v ostatních krajských nemocnicích.