ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Devátý ročník dobročinného projektu Burza filantropie začal své podzimní putování po Pardubickém kraji ve středu 9. září v Ústí nad Orlicí. Na první podzimní burze donátoři z řad veřejné správy a firem přispěli neziskovým organizacím na prospěšné projekty částkou 460 500 Kč.
Před osmi donátory prezentovali své projektové záměry zástupci šesti neziskových organizací z Orlickoústecka. „Také letos neziskové organizace připravily velmi zajímavé a prospěšné projekty, které jsou zaměřeny na podporu rodin, dětí, seniorů i hendikepovaných,“ shrnul Pavel Šotola, radní Pardubického kraje a zároveň jeden z donátorů Burzy a dodal: „Jsem velmi rád, že i přes problémy, které přinesla situace kolem koronaviru, se sešla tak štědrá podpora od donátorů z řad místních firem, měst i kraje. Je to velký projev společenské odpovědnosti, která se stává v našem kraji realitou.“
První podpora donátorů směřovala do pobočky ZŠ a PŠ Svítání ve Vysokém Mýtě na interaktivní výuku v logopedické třídě. Druhým podpořeným bylo sdružení Neratov s projektem „Chceme orat, ne to zvorat“. V pořadí třetím prezentujícím bylo rodinné centrum Srdíčko, kde by rádi realizovali mezigenerační propojení dětí a seniorů. Donátoři finančně přispěli spolku Péče o duševní zdraví, středisko Ústí n. O. na klinického psychologa, jenž přijde za pacientem přímo domů a pomůže mu překonat duševní potíže. Předposlední prezentovaný projekt s názvem „Společně vaříme, společně se učíme, společně se najíme“ má za cíl prohloubit společnými zážitky při přípravě zdravého jídla mezigenerační vztahy, předat si zkušenosti a dovednosti, naučit se používat nové postupy a vrátit do jídelníčku zapomenuté ingredience. Jako poslední prezentovali svůj projekt zástupci Oblastní charity Ústí n. O. z Domácího hospicu Alfa-Omega. Díky štědrosti donátorů, kteří tento projektový záměr podpořili nejvyšší částkou, bude zajištěna mobilní hospicová péče těžce nemocným pacientům umírajícím v domácím prostředí.
Pět projektů dostalo od donátorů přímou finanční podporu i bez prezentace – tzv. Divokou kartu. Byly jimi organizace Amalthea, CEDR Pardubice, pobočka Ústí n. O., Cesta pro rodinu, Kontakt Ústí n. O. a Rytmus Východní Čechy.
Jana Machová
ředitelka KONEP