ilustrační foto, zdroj: pixabay.com

PARDUBICKÝ KRAJ – K pravidelnému jednání k průběhu očkování se v úterý ráno sešli hejtmani s předsedou vlády a ministrem zdravotnictví. Ti informovali zástupce krajů o předpokládaných dodávkách vakcín do konce prvního čtvrtletí a výhled do druhého čtvrtletí. Vzhledem k avizovaným nárůstům dodávek bude kraj vytvářet další očkovací centra ve svých zařízeních následné péče a následně také v obcích s rozšířenou působností.

 „Na základě informace o nižších dodávkách vakcín jsme odsunuli zapojení očkovacích center v obcích s rozšířenou působností ze začátku března na počátek dubna. Dnes nám bylo sděleno, že ve druhém čtvrtletí by mělo do České republiky dorazit 8,4 milionu vakcín, což by mělo znamenat cílovou kapacitu 100 tisíc očkovaných denně. Budeme chtít proto vytvořit očkovací centra také v našich nemocnicích následné péče, kde je k dispozici i tolik potřebný zdravotnický personál a budeme se snažit vytipovat i vhodná školská zařízení v majetku kraje,“ řekl hejtman Martin Netolický. Pardubický kraj zřizuje Nemocnici následné péče v Moravské Třebové, Vysokomýtskou nemocnici, LDN Rybitví, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí a odborné léčebné ústavy v Jevíčku a v Žamberku.

Podle ministerstva zdravotnictví dojde ke zkrácení povinné čekací doby po očkování z 30 na 15 minut. „Vzhledem k tomu, že se neprojevily žádné významné kontraindikace po očkování, bude možné tímto urychlit průchod očkovacím centrem, což samozřejmě při navyšování kapacit pomůže. Zároveň budeme chtít ve stávajících centrech prodloužit pracovní dobu z osmi až na 12 hodin a kde to bude možné, posílit počet týmů. Při rozšiřování očkovacích míst se však neobejdeme bez pomoci praktických lékařů, které jsme již před časem oslovili. Jak bylo dnes sděleno ministrem zdravotnictví a premiérem, zatím se nepočítá s očkováním v ordinacích praktických lékařů. Ti budou přednostně žádáni k výpomoci do očkovacích center. Po praktické stránce se mi toto řešení nezdá příliš vhodné, raději bych viděla přípravu decentralizace očkování, aby bylo dostupné většímu počtu osob v blízkosti jejich bydliště, ale samozřejmě akceptuji rozhodnutí členů vlády, kteří mají za očkovací strategii zodpovědnost. Je však možné, že po pátečním jednání ministerstva zdravotnictví a Sdružení praktických lékařů dojde k posunu i v této oblasti.“ sdělila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Pro zajištění administrativní části budou moci být využiti policisté, což potvrdil policejní prezident Jan Švejdar. „O této možnosti jsme hovořili již před několika týdny a jsem rád, že stejně jako v případě pomoci krajským hygienickým stanicím v případě trasování, budeme moci využít policisty jako administrativní sílu do našich center. To pomůže navýšit kapacity a zároveň uvolnit ruce našim nemocnicím. Určitě budeme v kontaktu s krajským policejním ředitelem a nabízenou pomoc využijeme,“ uvedl hejtman Martin Netolický.